Як захистити себе від фейків?

03.04.2022

В час інформаційної війни,  яка вже не перший рік ведеться проти України, потрібно вміти захистити себе від фейків. Повністю ізолюватись від фейкової інформації не можливо, але можливо навчитись її помічати. Наведемо декілька правил які допоможуть вам розрізняти фейкову та істинну інформацію.

1. Звертайте увагу на заголовок

Заголовок, що привертає вашу увагу великими літерами, знаками оклику - може бути маніпуляцією. До публікацій, що у заголовоку містять слова: "сенсація, шок", також потрібно ставитись дуже обережно. Такі "голосні" заголовки мають на меті заволодіти вашою увагою та нав'язати вам свій сценарій трактування подій.

2. Завжди перевіряйте джерела

Візьміть собі за звичку дізнаватися новини із перевірених джерел, сформуйте  для себе список ЗМІ, яким можна довіряти. У випадку, якщо ви прочитали новину з джерела, яке вам не відоме, варто перевірити це джерело. Прочитайте, що про нього пишуть інші джерела, дізнайтесь, хто є власником і які погляди він поділяє, адже дуже часто видання працюють за принципами своїх власників. Ненадійними джерелами інформації є неверифіковані акаунти в соціальних мережах, анонімні джерела, соціологічні дослідження, що не надають інформації "хто", "де" та "коли" їх проводив.

3. Моніторьте інші видання та порівнюйте.

Задля того, щоб зрозуміти, чи є інформація достовірною, промоніторьте інші видання (краще обирати авторитетні ЗМІ), погляньте чи висвітлюють дану подію інші ЗМІ, порівняйте трактування події з різних джерел. Якщо про подію повідомило декілька видань і іх інформація співпадає, найімовірніше новина істинна.

4. Не менше двох джерел.

Достовірний журналістський матеріал має містити в собі не менше двох джерел. Не потрібно довіряти матеріалам, що не мають жодного джерела, адже  при створенні матеріалу найперше, що має зробити журналіст - це перевірити джерела інформації, з яких черпає новини. Відсутність таких джерел вказує на те, що інформація не достовірна, не підтверджена. 

5. Авторитетні видання не дозволяють собі допускати орфографічних помилок.

Видання, що мають авторитет серед суспільства, навряд чи дозволять допускати собі орфографічних помилок у тексті, щоб не "забруднити" так би мовити свою репутацію.

6.  Те, що ви бачите, не завжди правда. Ретельно перевіряйте фото та відеоконтент.

Напевно, кожен чув вислів: "Краще один раз побачити, ніж сто разів почути". На жаль, при створенні фейкової інформації вислів втрачає свою актуальність. Досить часто текст новини підкріплюють недостовірними фото та відео. Вони можуть бути зроблені задовго до події, що сталась, або взагалі на іншій місцевості. Для того, щоб перевірити чи не ширилось фото в просторах Інтернету  раніше, можна скористатися сервісом Google зображення. 


7. Перевіряйте, чи не є новина жартом.

Досить часто в соціальних мережах можна помітити жартівливі новини, що за  лічені години набирають тисячі репостів. Можливо, хтось вирішив невдало пожартувати або поширив новину із сайтів, що спеціалізуються на публікації фейків. Одним із таких сайтів є uareview.com. Вони позиціонують себе, як сайт сатиричних новин, вони не приховують, що поширюють фейки, тому досить важливо читати опис сайту, найчастіше він знаходиться у рубриці "Про нас". 

Запам'ятавши лише декілька правил і навчившись користуватись ними  на практиці, ви  будете оминати фейкову інформацію і дезінформувати вас буде майже не можливо. 





© 2022 Євген: блог про подорожі. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати