Принципи за якими створюють фейкові новини     

23.03.2022

Провівши опитування серед студентів, ми помітили, що не всі вміють розрізняти правдиву інформацію від фейкової. З трьох фейкових новин, що були представлені в опитуванні, респонденти виділили, як неправдиву лише одну новину. При запитанні, як саме вони перевіряли інформацію звучали відповіді: "Інтуїція", "По самому тексту", "Не звучало правдиво", "Не перевіряв, бо незнаю".

Для того, аби вміти розрізняти фейки, потрібно знати принципи, за якими їх створюють. Наведемо приклади таких принципів у статті.

Фейки - одна з ключових проблем сьогодення. Ми живемо в час, коли нас оточує неймовірна кількість інформації, яку ми споживаємо щодня. На жаль, фейки стали невід'ємною частиною стрічок новин, з кожним разом автори більш майстерно обдурюють власну аудиторію, а аудиторія в свою чергу допомагає поширювати дезінформацію. 

Поширення фейків є вкрай небезпечним явищем. За допомогою фейків можна не лише зманіпулювати думкою людей, але і розв'язати війну. Тому в сучасному світі медіаграмотність важлива для кожного. 

Для того щоб стати медіаграмотним, для початку потрібно вивчити прийоми, за допомогою яких створюють фейки.  Розуміючи принципи, за якими нас намагаються обдурити, ви зможете виявляти фейки з першого погляду і зможете захистити себе. 

Першим прийом - це клікбейти. Напевно, не раз гортаючи стрічку новин, ви бачили заголовок, що розпочинається зі слів: "Сенсація", "Шок", "Ви не повірите власним очам". Великі літери та знаки оклику  використовують для того, аби заволодіти вашою увагою. Наведемо приклади таки публікацій з такими заголовками, вони дуже часто зустрічаються на просторах соціальних мереж.

Наступний прийом - це пропаганда. Найчастіше її використовують у політичних цілях, задля того щоб розповісти суспільству, який політик хороший, а який поганий. 

На даний час, Росія використовує пропаганду для того, аби показати Україну країною агресором, що розпочала війну, а Росію навпаки мирною країною, що прийшла визволяти український народ від нацистів. Російські анонімні Telegram канали рясніють фейковими новинами про те, що Зеленський втік з України і що він є маріонеткою Заходу.

Виправдовуючи власні дії і розміщення російської техніки на території Білорусі, Росія поширює фейк про те, що Україна збиралась першою нанести удар по території Росії, тому вони завдали превентивного удару задля убезпечення своєї території. Також у фейкових публікаціях вони запевняють, що ракетним обстрілам піддаються лише воєнні установи. Наводимо  приклади подібних фейків.

Ще однин принцип - це напівправда. Напівправду створюють поєднуючи правдиву інформацію і фейкову, частково помилкову. Прикладом такої новини є публікація в анонімному російському Telegram каналі "Бунтарь". В публікації розповідається про попадання по стратегічному об'єкту у Дніпропетровській області, але насправді відео, що прикріплене до публікації, відзняли у місті Калинівка, що у Вінницькій області. 

Заклики до емоцій - це ще один прийом за допомогою якого маніпулюють свідомістю людей. Новини, що викликають у нас глибокі емоції (гнів, страх, розчарування, печаль) саме через них впливають на думки людини. Під впливом емоцій людина не здатна критично оцінювати ситуацію. Пам'ятайте, що якщо новина викликає у вас занадто бурхливі емоції, довіряти їй не потрібно! Варто згадати російський фейк про розіп'ятого хлопчика. Дана новина є чудовим прикладом того, як за допомогою емоцій бажали вплинути на підсвідомість людей. 


Упередженні новини - наступний прийом, з яким варто ознайомитись, щоб розуміти, як створюють фейки. Якщо ви бачите, що інформацію вам подають однобоко, схиляють вас до чужої думки - це сигнал для того, що варто задуматись над правдивістю новини. Істинна інформація не включає в себе власні судження автора та оцінку!

Наступний прийом і вже останній, який розглянемо - це пророцтва. Напевно багато з вас бачили новини, що розпочинаються із заголовків: "Ванга передбачала коронавірус", "Ванга розповідала, що епідемія закінчиться війною". В часи коронавірусу та війни людська психіка найбільше піддається руйнуванню, люди готові вірити в усе, що завгодно аби тільки заспокоїти себе. В період емоційної вразливості люди особливо довіряють пророцтвам та прогнозам, тому вони, як ніколи набувають популярності. Вірити усім новинам, що пов'язані з пророцтвами не варто, навіть тих, що стосуються Ванги. Так, за підвердженнями вчених вона дійсно існувала і робила прогнози на майбутнє, але їх точних трактувань ніхто не знає, деякі з них взагалі не збулися, як наприклад Третя Світова війна у 2010 році. В Інтернеті останнім часом поширюється дуже багато новин із пророцтвами Ванги і не тільки її.  Кількість таких матеріалів має насторожити вас, також не співпадіння в цих пророцтвах  мають викликати багато запитань щодо достовірності такої інформації.


© 2022 Євген: блог про подорожі. Всі права захищені.
Створено за допомогою Webnode Файли cookie
Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати